OPŠTA PRAVILA

Bilijarska Amaterska Liga se igra po internacionalnim pravilima za "osmicu" (international 8-Ball). U Ligi može da učestvuje svako lice koje je navršilo 18 godina (a da nije profesionalni igrač) i koje je uplatilo kotizaciju za učešće.

Prijavljivanje igrača se vrši pre početka sezone (pre rasporeda mečeva) kod organizatora lige.

  • Mečevi se igraju u formatu "svako sa svakim" po jedanput.
  • Termine i datume meča ne organizuje liga već igrači međusobno ugovaraju i pre početka dužni su da najave organizatoru lige da igraju zvaničan meč i tom prilikom da plate participaciju. Igrač može u toku jednog takmičarskog dana da odigra više mečeva u ligi.
  • Sobzirom da se mečevi odigravaju bez sudija, od igrača se očekuje maksimalan fair-play.
  • Broj igrača u sezoni nije ograničen.
  • Svaka sezona može imati različito vreme trajanja u zavisnosti od broja takmičara i njihove organizacije.

KOTIZACIJA

Da bi igrač mogao da učestvuje u ligi dužan je da plati kotizaciju za ligu (jednokratno po sezoni) i participaciju za svaki meč po sledećem cenovniku:

  • KOTIZACIJA ZA LIGU:.........500,00rsd
  • PARTICIPACIJA ZA MEČ:...100,00rsd

BODOVANJE

Mačevi lige se igraju u 5 dobijenih frejmova, odnosno maksimum 9 odigranih frejmova.
Bodovanje se vrši na sledeći način:

  • Pobenik meča dobija 3 boda + 1 bod za svaki osvojeni frejm u meču.
  • Poraženi dobija 1 bod za svaki osvojeni frejm u meču.
U slučaju predaje meča od strane nekog igrača, njegovom protivniku se zavodi pobeda od 5 : 0.

RANGIRANJE

Rangiranje se vrši na osnovu:

  • BROJA BODOVA
  • BROJA POBEDA
  • FREJM RAZLIKE

Ukoliko na kraju sezone dva igrača dele prvo mesto, igra se nadigravanje i pobednik meča je pobednik sezone.

NAGRADE

Prva 3 mesta dobijaju nagradu. Nagradni fond Bilijarske Amaterske Lige se dobija od prikupljenog novca za kotizaciju i deli se na sledeći način:

  • 1. mesto dobija 50%
  • 2. mesto dobija 30%
  • 3. mesto dobija 20%




CILJ IGRE

Osmica je igra najavljenih udaraca koja se igra belom kuglom i 15 objektnih kugli označenih brojevima od 1 do 15. Jedan igrač mora ubaciti kugle iz grupe kugli numerisanih od 1 do 7 (pune kugle), a drugi igrač ubacuje kugle numerisane od 9 do 15 (šarene kugle). Igrač koji prvi ubaci sve svoje kugle i zatim na ispravan način ubaci kuglu broj 8, smatra se pobednikom.

NAJAVLJIVANJE UDARCA

Kugle i rupe koje su očigledne ne moraju se najavljivati. Ako nije siguran na koju kuglu i rupu će se igrati, protivnik ima pravo da traži najavu udarca. Udarci preko stola i kombinacije se ne smatraju očiglednim, pa se mora obratiti pažnja pri najavi objektne kugle i rupe. Pri najavi udarca NIKADA nije potrebno naznačiti detalje kao što su: broj martinela, broj prelaza preko stola, tuširanje, karamboliranje i sl. Ako se kugla ubaci u rupu, a načinjen je prekršaj, ta kugla se računa kao ubačena bez obzira da li pripada igraču ili njegovom protivniku. Početni udarac (razbijanje) nije najavljen udarac. Igrač koji je izveo početni udarac u osmici, može nastaviti sa igrom ako je pri razbijanju na ispravan način ubacio bilo koju objektnu kuglu.

SLAGANJE KUGLI

Kugle se slažu u trougao na zadnjem delu stola pri čemu je kugla broj 8 u centru trougla, prva kugla u trouglu na zadnjoj tački, šarena kugla u jednom uglu trougla i puna kugla u drugom uglu.

REDOSLED POČETNOG UDARCA (RAZBIJANJE)

Pobednik nadigravanja odlučuje ko će prvi izvesti početni udarac. Pobednik svake partije izvodi početni udarac. Sledeće su uobičajene opcije koje unapred mogu odrediti zvaničnici turnira:

  • Igrači naizmenično razbijaju.
  • Poraženi razbija.
  • Igrač koji rezultatski zaostaje razbija.

DOZVOLJENI POČETNI UDARAC

(Definisano) Da bi izvršio ispravan udarac, igrač koji izvodi početni udarac (sa belom kuglom iza osnovne linije) mora:

  • ubaci kuglu, ili
  • da izvede udarac tako da najmanje 4 numerisane kugle dodirnu martinelu.
Ako nije izveden pravilan udarac, načinjen je prekršaj, a njegov protivnik ima pravo da:
  • prihvati poziciju kugli na stolu i izvede udarac, ili
  • ponovo složi kugle u trougao i sam izvede početni udarac, ili da dozvoli protivniku da ponovi početni udarac

UBACIVANJE BELE KUGLE PRI PRAVILNOM RAZBIJANJU

Ako igrač ubaci belu kuglu pri pravilnom izvođenju početnog udarca:

Napomena: Igrač koji je sledeći na potezu ima belu kuglu u ruci iza osnovne linije i ne može udariti kuglu koja je iza osnovne linije, osim ako ne udari tako da bela kugla prvo pređe osnovnu liniju, odbije se od martinele i vrati se iza osnovne linije i udari objektnu kuglu. (Ako pri izvodenju ispravnog pocetnog udarca bela kugla odskoči sa stola, nema ponovnog razbijanja).

CILJNIH KUGLI VAN STOLA PRI IZVOĐENJU POČETNOG UDARCA

Ako pri izvođenju početnog udarca ciljna kugla odskoči van stola, načinjen je prekršaj i igrač koji je sledeći na potezu može da:

  • prihvati poziciju kugli na stolu i izvede udarac, ili
  • uzme belu kuglu u ruku iza osnovne linije i izvede udarac.

UBACIVANJE KUGLE BROJ 8 PRI IZVOĐENJU POČETNOG UDARCA

Ako se pri početnom udarcu kugla broj 8 ubaci u rupu, igrač koji je izveo početni udarac može tražiti da se kugle ponovo slože u trougao i da ponovo izvede početni udarac, ili da se kugla broj 8 postavi na zadnju tačku i da se nastavi sa igrom. Ako je igrač prilikom izvođenja početnog udarca ubacio i kuglu broj 8 i belu kuglu, igrač koji je sledeći na potezu može da traži da se kugle ponovo slože u trougao ili da postavi kuglu broj 8 na zadnju tačku i izvede udarac, pri čemu ima belu kuglu u ruci iza osnovne linije.

OTVORENI STO

(Definisano) Sto je "otvoren" dok još nisu izabrane grupe kugli (šarene ili pune). Kada je sto otvoren, dozvoljeno je prvo udariti punu kuglu da bi ubacio šarenu i obrnuto.
Napomena: Sto je uvek otvoren neposredno nakon izvodenja početnog udarca. Kada je sto otvoren u procesu ubacivanja najavljenih punih i šarenih kugli, dozvoljeno je prvo pogoditi šarenu ili punu kuglu. Međutim, kada je sto otvoren, a prvo se pogodi kugla broj 8 načinjen je prekršaj, nijedna puna ili šarena kugla ubačena u rupu se neće računati u korist igrača koji je izveo udarac. Igrač koji je izveo udarac gubi potez; ubačene kugle ostaju u rupi; igrač koji je sledeći na potezu ima belu kuglu u ruci najavljuje ciljanu kuglu i sto je još uvek otvoren. Dok je sto otvoren, sve kugle koje su na dozvoljen način ubačene u rupu tamo i ostaju. (Ako igrač pri ispravnom početnom udarcu ubaci u rupu sve kugle jedne grupe, on može da bira kugle druge grupe ili kuglu broj 8.)

IZBOR GRUPE KUGLI

Odluka o izboru punih ili šarenih kugli nije donešena čak i ako je ubačena kugla iz samo jedne ili iz obe grupe jer je sto uvek otvoren neposredno nakon izvođenja početnog udarca. Odluka o izboru grupe kugli je donešena tak nakon što igrač na ispravan način ubaci najavljenu kuglu posle početnog udarca.

ISPRAVAN UDARAC

(Definisano) Prilikom svih udaraca (osim prilikom početnog udarca ili kada je sto otvoren), igrač koji izvodi udarac mora odigrati tako da prvo udari jednu kuglu iz svoje grupe i da:

  • ubaci u rupu numerisanu kuglu, ili
  • da bela kugla ili bilo koja numerisana kugla dodirne martinelu.
Napomena: Igraču koji izvodi udarac je dozvoljeno da bela kugla pređe sto, odbije se od martinele i udari objektnu kuglu; međutim, nakon kontakta, objektna kugla mora biti ubačena u rupu, ili da bela kugla ili bilo koja druga numerisana kugla dodirnu martinelu. Ako se ne ispune ovi uslovi, načinjen je prekršaj.

"SIGURNOSNI" (SEJF) UDARAC

Iz taktičkih razloga, igrač može da izabere da ubaci očiglednu objektnu kuglu i da prekine svoj krug uz prethodnu najavu „sejf“-a. Sigurnosni udarac je definisan kao ispravan udarac. Ako igrač koji je na potezu i namerava da odigra sigurnosni udarac ubacivanjem očigledne objektne kugle, pre izvođenja udarca, mora prethodniku da najavi sejf. Ako to NIJE učinjeno i jedna od objektnih kugli igrača koji je na potezu upadne u rupu, igrač će morati ponovo da izvede udarac. Sve kugle ubačene tokom sigurnosnog udarca ostaju u rupi.

BODOVANJE

Igrač može da izvodi udarce dokle god na dozvoljen način ubacuje objektne kugle iz svoje grupe. Nakon što je na ispravan način ubacio u rupu sve kugle iz svoje grupe, igra tako da ubaci u rupu kuglu broj 8.

PENALIZOVANJE PREKRŠAJA

Protivnik dobija belu kuglu u ruku. To znači da igrač može da postavi belu kuglu bilo gde na stolu (ne mora da bude iza glavne linije, osim pri početnom udarcu). Ovim pravilom se sprečava da igrač napravi namerni prekršaj, kojim bi imao prednost nad svojim protivnikom. Sa „belom kuglom u ruci“ igrač je može postaviti rukom ili bilo kojim delom štapa (uključujući i vrh štapa). Bilo koji nedozvoljeni udarac koji uključuje udaranje bele kugle dok se ista pozicionira, smatra se prekršajem, ukoliko nije ispravan udarac.

KOMBINOVANI UDARCI

Kombinovani udarci se smatraju ispravnim; međutim, kugla broj 8 se ne sme koristiti kao prva kugla u kombinaciji osim kada je ona jedina legalna objektna kugla na stolu. U suprotnom, ako se takav kontakt dogodi na kugli broj 8, to je a prekršaj.

NEISPRAVNO UBAČENE KUGLE

Smatra se da je objektna kugla ubačena na neispravan način ako:

  • je ta kugla ubačena u toku udarca pri kome je načinjen prekršaj, ili
  • najavljena kugla nije upala u najavljenu rupu, ili
  • je pre izvođenja udarca najavljen sigurnosni udarac (sejf).
Kugle koje su ubačene u rupu na neispravan nacin ostaju u rupi.

ODSKAKANJE OBJEKTNE KUGLE VAN STOLA

Ako bilo koja objektna kugla odskoci van stola, nacinjen je prekršaj i igrac gubi potez, osim kada je u pitanju kugla broj 8 što dovodi do gubitka igre. Sve objektne kugle koje odskoce van stola se ne vraćaju na sto.

PREKRŠAJI U SKOK I MASÉ UDARACI

U mečevima u kojima nema sudije primenjuje se pravilo "prekršaja samo bele kugle", ali igrač mora biti svestan da ako u toku skok (džamp) udarca, pri skretanju ili mase udarcu, bela kugla pređe preko ili oko numerisane kugle koja nije objektna a pomeri je (bilo da je pomeri štapom, belom kuglom, rukom, mostom ili sl.) smatra se da je načinjen prekršaj.

IGRANJE NA KUGLU BROJ 8

Kada se igra na kuglu broj 8, ubacivanje bele kugle u rupu ili prekršaj ne povlači gubitak igre ako kugla broj 8 nije ubačena u rupu ili ako nije odskočila van stola. Igrač koji je sledeći na potezu ima belu kuglu u ruci.
Napomena:Kugla broj 8 se ne može na ispravan nacin ubaciti u rupu izvodenjem kombinovanog udarca, osim ako je kugla broj 8 prva kontaktirana u sekvenci udarca.

GUBITAK IGRE

Igrač gubi igru ako počini bilo koji od sledecih prekršaja:

  • napravi prekršaj pri ubacivanju kugle broj 8 (izuzetak: UBACIVANJE KUGLE BROJ 8 PRI IZVOĐENJU POČETNOG UDARCA),
  • ubaci u rupu kuglu broj 8 prilikom istog udarca kada je ubacio i poslednju kuglu iz svoje grupe,
  • kugla broj 8 odskoči van stola u bilo kom trenutku u toku igre,
  • ne ubaci kuglu broj 8 u najavljenu rupu već u neku drugu rupu,
  • ubaci kuglu broj 8 prilikom neispravnog udarca (kada ona nije objektna kugla).
Napomena: Svi prekršaji moraju biti objavljeni pre izvođenja sledećeg udarca, ili će se smatrati da nije došlo ni do kakvog prekršaja.

BEZIZLAZNA IGRA (PAT POZICIJA)

Ako sudija uoči da nema napretka u toku partije (da se na stolu ne vidi da se dešava bilo šta što bi moglo dovesti do kraja partije), sudija može da proglasi „pat“ poziciju na stolu i igrači tada imaju pravo na po još tri poteza (ako nema sudije igrači se usaglase). Ako i posle ta tri poteza sudija vidi da se i dalje ne napreduje ka završetku partije, on će proglasiti „pat“ situaciju. Ako to oba igrača prihvate, oni mogu da se slože sa „pat“ situacijom na stolu i bez korišćenja prava na još dodatna tri poteza. Procedura u slučaju „pat“ situacije na stolu je propisana u okviru pravila svake pojedinačne igre.